بارنامه

FBL و MTD

امروزه سند حمل چند شیوه ای MULTIMODAL TRANSPORT B/L جای T.B /L را گرفته است . MTD (MULTIMODAL TRANSPORT DOCUMENT ) که توسط یک " متصدی حمل چند شیوه ای یا MTO(MULTIMODAL TRANSPORT OPERATOR صادر میشود ،عملیات  حمل از منزل به منزل یا انبار به انبار DOOR TO DOOR را در برمیگیرد وبرای انجام آن عاملین یا مجریان شیوه (MODE) های مختلف حمل ونقل اعم از دریایی ،زمینی ،جاده ای وهوایی دخالت می یابند . هر چند فقط یک قرارداد حمل وجود دارد که علیرغم دخالت حمل کنندگان متعدد یا متوالی SUCCESSIVE CARRIER  بین متصدی اصلی یا کارکیا PRINCIPAL  و فرستنده کالا امضاء میشود و همین متصدی مسئول است ومتقابلاً عوامل بعدی را مسئول میداند .

FBL یا بارنامه فیاتا در سال 1970 توسط فیاتا طراحی و در سال 1978 مورد تأیید وتصویب اتاق بازرگانی بین المللی قرار گرفت و دارای آرم این اتاق است . فیاتا اجازه چاپ ونشر این بارنامه را به انجمن های عضو خود میدهد و بارفرابران یا متصدیان حمل چند شیوه ای عضو انجمن ها اجازه استفاده از آن را دارند . این سند معتبرترین سند حمل محسوب میشود وامروزه تقریباً اکثر بانکهای جهان در اعتبارات اسنادی صدور و ارائه این بارنامه را الزامی میدانند . این بارنامه بر حسب مورد میتواند قابل معامله باشد ویا نباشد که در این صورت اخیر حتماً بایستی عبارت NON NEGOTIABLE روی آن درج شده باشد . شرایط ومفاد ظهر این بارنامه به مقررات متحدالشکل مطابقت دارد .بارفرابری - که در نقش متصدی حمل چند شیوه ای عمل میکند - مسئولیت برگزاری (نه الزاماً اجرای ) عملیات تحویل کالا به گیرنده را بر عهده دارد.به عبارت دیگر او مسئولیت سایر عوامل حمل را که از خدمات آنها بهتره گرفته است رأساً پذیرفته ودر برابر مشتری یا بازرگان پاسخگو است . به منظور آشنایی ژرف تر با شرایط وضوابط باید به چند نکته اساسی توجه شود.

بارفرابر یا MTO به هنگام صدور FBL بایستی اطمینان حاصل نمایند :

 

الف - که وی یا کارگزار او (شعبه یا فورواردر واسطه ) محموله موضوع بارنامه را در ید اختیار گرفته وحق واگذاری کالا منحصراً از آن اوست.

ب- که مشخصات مندرج در بارنامه با دستوراتی که کتباً به وی ابلاغ شده مطابقت دارد .

ج- که کالا در شرایط صحیح وسالم قرار دارد.

د - که مسئولیت بیمه باربری معلوم گردیده است وبر سر آن توافق شده است.

 ه - که نسخ اصلی وفرعی (کپی) بارنامه صادر گردد.

 

 

gplus Twitter

درباره ما

  • شرکت حمل و نقل بین المللی و ترخیص کالا بهروش سریع به شماره ثبت 129345 دارای مجوز رسمی از وزارت راه و ترابری و گمرک ایران در سال 1376/1/17 تاسیس و فعالیت خود را در زمینه حمل و نقل بین المللی به صورت گسترده در اقسا نقاط جهان اعم از کشورهای اروپایی،آسیایی و آفریقایی زیر نظر انجمن شرکتهای حمل و نقل بین المللی ایران و انجمن جهانی IRU آغاز نمود.